Układ kierowniczy i zawieszenie w motocyklach enduro

Szalona jazda na dwóch kółkach, adrenalina i mnóstwo emocji… To m.in. charakteryzuje jazdę enduro. Zawody czy treningi w tej dyscyplinie stanowią też ogromne obciążenie dla maszyn. Duże znaczenie mają prawidłowo działające zawieszenie i układ kierowniczy. Poznaj je bliżej, czytając niniejszy artykuł!

Z czego składa się układ kierowniczy w motocyklu enduro?

Jak w każdym motocyklu, system ten służy do zmian kierunku jazdy przez obracanie przedniego koła. Na budowę układu kierowniczego składają się:

  • kierownica,
  • mostek kierownicy,
  • główki ramy,
  • łożyska kierownicze.

Kierownica, czyli podstawowy element, dzięki któremu użytkownik ma kontrolę nad pojazdem, łączy się z rurami widelca teleskopowego przez mostek. W motocyklach enduro jest zwykle szeroka, co pozwala lepiej panować nad maszyną i przenosić ciężar. Główka ramy z kolei stanowi element, do którego mocuje się dolne rury widelca teleskopowego, a używa się do tego łożysk kierowniczych. Nie może być między nimi żadnych luzów ani stuków.

Budowa zawieszenia w takich pojazdach

Prawidłowo działające zawieszenie w motocyklach enduro ma równie duże znaczenie, co dobry układ kierowniczy. System ten składa się z kilku określonych komponentów (w tym ich grup):

  • elementów resorujących (sprężyn śrubowych lub resorów piórowych),
  • części tłumiących (np. amortyzatorów gazowo-olejowych),
  • widelca teleskopowego o dużym skoku roboczym (od 200 do 300 mm),
  • amortyzatora wahaczowego (znajdującego się z tyłu).

Prawidłowe wyregulowanie i synchronizacja tych elementów ma duże znaczenie. Dzięki temu – z jednej strony – maszyna dobrze dostosowuje się do nierówności, po których się porusza, a z drugiej – kierowca ma lepsze panowanie nad pojazdem. Odpowiednie ustawienie wpływa też na lepszą stabilność pojazdu, a co za tym idzie – bezpieczeństwo użytkownika.

Odpowiednia konserwacja i wymiana części

Jak każdy system, zawieszenie i układ kierowniczy motocykli enduro wymagają odpowiedniej konserwacji. Od tego zależy ich trwałość oraz to, czy kierowca będzie bezpieczny. Pamiętaj więc o właściwym czyszczeniu i smarowaniu tych elementów. A gdy któraś część będzie wymagała wymiany – skorzystaj z oferty dobrego sklepu.