Transport międzynarodowy – eksport towarów zgodny z przepisami

Popyt na międzynarodową dystrybucję towarów rośnie. Zapotrzebowanie dotyczy transportu unijnego, ale i przewidującego dostawy do państw nienależących do wspólnoty. Pracownicy firm spedycyjnych nie zawsze są w stanie poradzić sobie z formalnościami celnymi, dlatego istnieje też wiele agencji jak PORATH, które pomagają w tym procesie. Zobacz, jak!

Eksport towarów zgodny z przepisami

Funkcjonowanie Unii Europejskiej nie miałoby większego sensu, gdyby jej członkowie nie mieli zagwarantowanej swobodnej możliwości handlu i transportu wewnątrz wspólnoty. Nie znaczy to jednak, że eksport towaru  przebiega na dowolnych zasadach i nie jest kodyfikowany przepisami. 

Co więcej, nawet operacje zwolnione z dodatkowych opłat wymagają dopilnowania pewnych procedur. Jako przykład może posłużyć dystrybucja towarów z wykorzystaniem drogi morskiej lub powietrznej. Te rodzaje przestrzeni traktowane są jako „państwa trzecie”, a zgodnie z obowiązującymi przepisami towar, który trafi do nich w trakcie przewozu, straci swój unijny status i wymaga przeprowadzenia odprawy celnej. Istnieje jednak możliwość zwolnienia z tej konieczności. Jest nim uzyskanie dokumentu T2L, który potwierdza, że ładunek nie opuścił terytorium wspólnotowe, a tym samym nie podlega dodatkowym opłatom. 

Takich przypadków jest wiele, a żeby móc skorzystać z odstępstw od celnych płatności, należy dobrze znać przepisy i każdorazowo dopełnić stosownych formalności. 

Transport pozaunijny

Jeszcze więcej trudności napotykają spedytorzy planujący transport poza terytorium Unii Europejskiej. Tego typu usługi wiążą się z obowiązkiem odprawy celnej i opłacenia obligatoryjnych danin jak cło, akcyza itp. Co więcej, nierzadko wymagane jest też wystawienie lub uzyskanie specjalnych dokumentów transportowych. Wyłącznie osoby dobrze zaznajomione z procedurami są w stanie bezbłędnie zadbać o każdy szczegół operacji. Dlatego funkcjonują agencje jak PORATH , które pomagają zespołom spedycyjnym w formalnościach. 

Korzystaj z pomocy doświadczonych fachowców!

Planując eksport towaru, warto współpracować z doświadczonymi agentami celnymi. Tacy specjaliści dysponują nie tylko wiedzą, ale też rozbudowaną siatką kontaktów. Pozwoli to uzyskać gwarancję, że proces zostanie zarówno bezbłędnie przeprowadzony, jak i szybko oraz sprawnie. Dzięki temu można uniknąć wielu kłopotów i niepotrzebnych opłat dodatkowych.