Szelki dla psów — jakie wybrać?

Coraz większa liczba właścicieli decyduje się na zakup tzw. puszorków, które doskonale zastępują klasyczną obrożę. Dla wielu osób jest to znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza forma prowadzenia psa. Najważniejsze, aby dobrać właściwy rozmiar do wielkości i rasy zwierzęcia. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru psich szelek. 

Jakie są rodzaje szelek dla psa?

Na rynku jest dostępnych sporo gadżetów dla czworonogów. Producenci proponują następujące szelki dla psów  (wybór będzie zależał przede wszystkim od rasy oraz aktywności pupila):

  • spacerowe, przeznaczone do codziennych spacerów (wyróżnia się modele typu guard, walk-in/step-in oraz szelki norweskie),
  • sportowe, wykorzystywane głównie podczas aktywności fizycznej takiej jak dogtrekking, bikejoring czy canicross (m.in. treningowe easy-walk i sled),
  • stosowane podczas jazdy w samochodzie w celu zabezpieczenia zwierzęcia. 

Jak dopasować odpowiednie szelki?

Podczas zakupu akcesorium najważniejszy jest dobór właściwego rozmiaru. Właściciel powinien zmierzyć zwierzęciu obwód szyi oraz klatki piersiowej, a także długość psa. Otrzymane wyniki należy porównać z tabelami rozmiarów udostępnianymi na stronie producentów. Warto też wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonano szelki (powinien być miękki, niepowodujący otarć oraz szybko schnący). Kolejna kwestia to sprawdzenie szerokości taśmy, która musi pasować do wielkości pupila. Właściciele małych piesków powinni wybrać paski do 1,5 cm, a przy zwierzętach o większych gabarytach najlepiej sprawdzi się szerokość powyżej 2,5 cm. Dopiero na samym końcu można zasugerować się kolorem oraz wzorem zamawianych szelek. 

Gdzie kupić puszorki dla psa?

Wybrany produkt powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które równocześnie nie będą krępować ruchów pupila. Najlepiej zaufać sprawdzonym markom, działającym już od lat w branży psich akcesoriów. W sklepach internetowych można znaleźć bezuciskowe, wytrzymałe szelki, a także specjalne puszorki z ocieplaną kamizelką (idealne na okres jesienno-zimowy). Przy psach wybranych ras (potrzebujących dodatkowego dogrzania) właściciele często decydują się na zakup dwóch par szelek.