Paczkomat – odbiór i wysyłka paczek za pomocą maszyn InPost

Firma InPost od lat jest jednym z największych graczy na rynku dostaw. Swoją popularność zyskała dzięki specjalnym urządzeniom – paczkomatom – do odbierania i nadawania przesyłek różnych gabarytów. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak można korzystać z tych maszyn. Jeśli Ty też tego jeszcze nie wiesz – poznaj poniższe wskazówki!

Odbiór paczki w paczkomacie – jak to zrobić?

Są trzy sposoby odbioru przesyłki z tych maszyn. Pierwszy polega na ręcznym wpisaniu danych potrzebnych do odbioru. Przewoźnik ten bowiem wysyła do odbiorcy dwie wiadomości – w momencie, gdy pojawi się paczka zarejestrowana na jego dane oraz w chwili, gdy zostanie ona umieszczona w skrytce. W drugiej wiadomości uzyskuje się kod niezbędny do otworzenia jej tym sposobem. Trzeba więc wpisać wpierw telefon odbiorcy, a następnie – podać numer odbioru.

Drugi sposób jest znacznie prostszy. W aplikacji, którą należy zainstalować za darmo na smartfonie, do konkretnej paczki przypisuje się kod QR. Wystarczy tylko go zeskanować czytnikiem, znajdującym się w maszynie i… skrytka otwiera się sama! Trzecia metoda z kolei wymaga jedynie skorzystania z ww. programu na smartfonie. Dzięki specjalnej opcji, gdy stoi się przed paczkomatem, wystarczy wcisnąć jeden przycisk na ekranie swojego telefonu i drzwiczki stają otworem. Bez skanowania, bez podawania jakichkolwiek kodów.

Wysyłka w paczkomacie InPost – co musisz wiedzieć?

Sposobów na nadanie paczki przez tę maszynę jest nieco więcej. Wystarczy np. użyć szybkiego kreatora, dostępnego na stronie InPost lub bliźniaczej metody, dostępnej w aplikacji firmy. Istnieje również opcja skorzystania z pełnego formularza, dostępnego po zarejestrowaniu się w serwisie przewoźnika. Wysyłka przez paczkomat może być jednak jeszcze łatwiejsza, szczególnie jeśli chciałbyś, aby kurier odebrał od Ciebie przesyłkę i umieścił ją w urządzeniu, skąd adresat będzie mógł ją odebrać. Zrobi się to m.in. z pomocą usług brokera kurierskiego, pozwalającego nie tylko szybko i w prosty sposób nadać paczkę, ale i porównać oferty różnych przewoźników.

Postaw na wygodne wysyłki za pomocą paczkomatów InPost

Usługi InPost należą do najpopularniejszych w kraju ze względu na wygodę korzystania z urządzeń tej firmy. Wysyłka przez paczkomat, jak i odbiór przesyłki w nim, jest prosta, szybka i przystępna dla każdego. Tym bardziej że możesz to zrobić albo przez narzędzia dostarczone przez przewoźnika lub u brokera. Wybierz najlepszą opcję dla siebie!