Obroża czy szelki dla psów?

Akcesoria wykorzystywane podczas codziennych spacerów z czworonogiem powinny być idealnie dopasowane do rasy i wielkości pupila, a także rodzaju aktywności. Tylko wtedy właściciel zapewni psu odpowiednie i w pełni bezpieczne warunki do rozwoju i czerpania przyjemności ze spacerów. Poza doborem takich gadżetów jak szelki czy obroża i smycz, warto zadbać także o trening posłuszeństwa, aby pies nauczył się podstawowych komend. Sprawdź, na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru akcesoriów spacerowych.

Obroża czy szelki?

Oba akcesoria mają zapewnić bezpieczeństwo oraz wygodne prowadzenie czworonoga podczas spacerów. Dla wielu właścicieli to właśnie szelki wydają się lepszym rozwiązaniem, ponieważ przy każdorazowym ciągnięciu psa, nie dochodzi do ucisku i otarć w okolicy kręgów szyjnych i gardła zwierzęcia. Na rynku można znaleźć specjalne bezuciskowe puszorki, które są jeszcze delikatniejsze w użyciu, co ma ogromne znaczenie przy psach niewielkich ras. Podczas tresury szczenięcia lepiej z kolei sprawdzi się obroża, którą można zastąpić szelkami, gdy zwierzę nauczy się podstawowych komend i nie będzie ciągnął smyczy. 

Które szelki dla psa wybrać?

Producenci proponują dwa podstawowe rodzaje puszorków. Pierwsze to modele typu guard, walk-in oraz norweskie, które znajdują zastosowanie głównie podczas codziennych spacerów z pupilem. Z kolei osobom uprawiającym różnego rodzaju aktywności wraz ze swoim psem, takie jak m.in. canicross czy dogtrekking przydadzą się treningowe lub sportowe szelki dla psów (sled lub easy-walk). W przypadku posiadania m.in. yorka, grzywacza chińskiego czy maltańczyka dobrze też pomyśleć o dodatkowej parze puszorków wyposażonych w dodatkowe ocieplacze na okres zimowy.

Czym kierować się podczas wyboru psich akcesoriów spacerowych?

Bez względu na rodzaj zamawianego produktu, właściciel powinien wcześniej dokonać odpowiednich pomiarów (m.in. obwodu szyi i klatki piersiowej), aby dobrać właściwy rozmiar obroży czy puszorków. Akcesoria muszą także spełniać indywidualne potrzeby każdego pupila, dlatego warto wziąć pod uwagę rasę psa, jego gabaryty oraz charakter. Na końcu można zasugerować się ceną oraz kolorem i stylem wykonania.