Jak przebiega filtracja wody w kolumnach filtracyjnych?

Woda zdatna do picia lub użytku z wybranymi urządzeniami wymaga odpowiedniej filtracji. Często do tego zadania wykorzystuje się sprzęt, jakim jest kolumna filtracyjna. Jak przebiega uzdatnianie cieczy w ten sposób? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, w tym artykule znajdziesz interesujące Cię informacje. Przeczytaj go teraz!

Czym są kolumny filtracyjne i jakie są ich rodzaje?

To specjalistyczny sprzęt, który ma za zadanie oczyszczanie cieczy z różnych związków chemicznych oraz frakcji stałych, wpływających na smak, zapach, mętność i przezroczystość wody. Prosta budowa wraz ze złożem filtracyjnym umożliwia skuteczne oczyszczenie jej i uczynienie zdatną do picia lub użytku z maszynami przemysłowymi albo urządzeniami AGD. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów takich filtrów, w tym:

  • węglowe CAF,
  • wielofunkcyjne MDF,
  • wielofunkcyjne GSF.

Jakie zanieczyszczenia usuwa kolumna filtracyjna?

Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Pierwszy z ww. pomaga skutecznie zredukować ilość wolnego chloru w cieczy. Z kolei kolumna filtracyjna wielofunkcyjna MDF służy do zmniejszania zawartości żelaza i manganu. To o tyle dobre rozwiązanie, że nie trzeba używać dodatkowych odczynników chemicznych. Natomiast model GSF umożliwia dodatkowo odfiltrowywanie siarkowodoru.

Jak przebiega proces filtracji?

Filtracja w tego typu urządzeniach jest dość prosta. Polega ona bowiem na przepływie wody przez złoże filtracyjne, wychwytujące z niej wszelkie zanieczyszczenia – chemiczne, mechaniczne i biologiczne. Proces ten może być sterowany ręcznie lub automatycznie. Aby jednak uzdatnianie było skuteczne, oczyszczająca ciecz masa, którą wytwarza się m.in. z piasku kwarcowego, węgla aktywnego czy z różnych mieszanek, musi być regularnie płukana, co wykonuje się wstecznie lub przeciwnie.

Jak wybrać kolumnę do konkretnych potrzeb?

Jaka kolumna filtracyjna spełni Twoje oczekiwania? Musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj zanieczyszczeń, jakie występują w wodzie oraz na potrzebną Ci wydajność. Jeśli masz wątpliwości dotyczące doboru takich urządzeń – najlepiej zwróć się do sprzedawcy. Doradzi Ci on najlepsze rozwiązanie do Twoich wymogów.