Jak dbać o zawieszenie i układ kierowniczy w motocyklu?

Jeśli masz motocykl, z pewnością chciałbyś wiedzieć, jak o niego prawidłowo dbać. Maszyny przeznaczone do zawodów enduro podlegają szczególnie dużym obciążeniom, a zwłaszcza ich zawieszenie i układ kierowniczy. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej, jak dbać o te elementy – przeczytaj go już teraz!

Jak sprawdzić stan techniczny zawieszenia i układu kierowniczego?

Aby sprawdzić, w jakim stanie są te elementy – trzeba zobaczyć, jak zachowują się podczas pracy i po zatrzymaniu motocykla. Wykonując więc próbny objazd, powinieneś zwrócić uwagę, czy zawieszenie nie jest zbyt twarde lub miękkie. Ważne, by nie uderzało o podłoże oraz nie było żadnych stuków. Kiedy już się zatrzymasz, sprawdź, czy w obrębie tych elementów nie występują żadne wycieki oleju. Mogą one pojawić się np. przy amortyzatorach lub uszczelniaczach widelca.

Nieszczelności to jeden problem. Inny – ewidentne uszkodzenia tych części, w tym pęknięcia, zarysowania czy zagniecenia. Sprawdź również, czy zawieszenie i układ kierowniczy nie mają jakichś luzów, które należałoby zniwelować. Zwróć też uwagę na potencjalne ślady korozji czy zużycia – w niedalekiej przyszłości mogłyby one rzutować nie tylko na sprawność motocykla, ale i Twoje bezpieczeństwo.

Czyszczenie  i smarowanie zawieszenia i układu kierowniczego

Gdy już sprawdziłeś stan tych elementów – pora wziąć się za ich czyszczenie. Usuń z nich wszelki pył, błoto, piach oraz wszystkie inne zabrudzenia. Mogą one bowiem wpływać na pracę tych części, a z drugiej strony – stać się ogniskami korozji. Użyj do tego miękkiej szmatki namoczonej w wodzie z detergentem przeznaczonym do czyszczenia motocykli lub, ewentualnie, jakimś innym, łagodnym środkiem.

Po tym zaś nie zapomnij o nasmarowaniu układu kierowniczego i zawieszenia. Okresowo konieczna będzie też wymiana oleju w amortyzatorach.

Czasem trzeba wymienić części…

Z czasem może zdarzyć się, że wybrane elementy tych systemów ulegną zużyciu i będą wymagały wymiany. Sięgnij wówczas do oferty sklepów specjalizujących się w sprzedaży takich produktów. Jeśli będziesz miał wątpliwości, jaką część wybrać, doświadczeni sprzedawcy na pewno chętnie pomogą Ci dokonać stosownego zakupu.