Czy warto sięgnąć po probiotyk do nosa?

Na pewno każdy zna powiedzenie na temat kataru sugerujące, że jego leczenie niewiele daje. Na szczęście nie jest to prawda, w sprzedaży znaleźć można wiele środków, które odtykają przewody nosowe, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej, a także niwelują wyciek z nosa. Można też sięgnąć po inne preparaty przynoszące ulgę i wspierające zdrowie, jak stosunkowo jeszcze mało znane w tym zastosowaniu probiotyki. Sprawdź, w czym mogą one pomóc.

Jak działają probiotyki?

Z pewnością każdy słyszał o tych produktach, nawet jeśli nie miał okazji ich stosować. Wiele mówi się o konieczności sięgania po nie zwłaszcza w przypadku antybiotykoterapii; bywają też zalecane paniom stosującym antykoncepcję hormonalną. Te bogate w żywe kultury bakterii preparaty mają za zadanie odbudować naturalną florę bakteryjną człowieka, odpowiedzialną za odporność i unieszkodliwianie patogenów. Co ciekawe, zjawisko to odnosi się nie tylko do jelit, nie trzeba zatem poprzestawać na preparatach probiotycznych w formie płynów do picia czy tabletek. W sprzedaży można też znaleźć probiotyk do nosa, pomagający przy katarze oraz ogólnie wspierający zdrowie. W jaki sposób?

Probiotyk do nosa —  zastosowanie

Na pewno wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne zadanie ma do wykonania błona śluzowa nosa —  zatrzymuje ona wnikające do niego patogeny chorobotwórcze, nie dopuszczając do ich przedostawania się w głąb organizmu. Między innymi dlatego warto sięgnąć po probiotyczny aerozol do nosa. Funkcjonalność śluzówki może zostać zaburzona w przypadku jej podrażnienia i wysuszenia, a tak działa nie tylko katar, ale też wiele środków stosowanych do jego zwalczenia —  co przekłada się też na spory dyskomfort. Preparat ten odbudowuje florę bakteryjną błony śluzowej, a także działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

W trosce o zdrowie

Prawidłowa flora bakteryjna i homeostaza to kwestie bardzo ważne dla samopoczucia, a także dla zdrowia. Preparaty oparte na dobroczynnych bakteriach mogą być dla niego cennym wsparciem.