Probiotyk do nosa — kiedy się sprawdzi?
Spraye czy krople polecane w przypadku kataru, jakich wiele znaleźć można w aptekach, to tylko część środków nadających się do zastosowania w walce z nieżytem. Wyjątkową alternatywą dla preparatów, po które sięga się najczęściej, są probiotyki w postaci aerozolu, mające wiele zalet. Dowiedz się na ten temat więcej.
Moc probiotyków
Czym są probiotyki, o tym z pewnością wie każdy. Stosuje się je zwykle jako wsparcie odporności oraz celem odbudowy wyjałowionej przede wszystkim przez antybiotykoterapię flory bakteryjnej. Jednak z mocy bakterii probiotycznych można też korzystać na inne sposoby — między innymi w przypadku kataru, podrażnienia czy wysuszenia śluzówki nosa. Środki oparte na dobroczynnych bakteriach mogą być jedynym remedium na takie problemy, jak i wsparciem właściwej kuracji, na przykład wtedy, gdy za wysuszenie śluzówki odpowiada stosowany lek — a bywa tak stosunkowo często. Probiotyk do nosa oparty na bakterii Lactobacillus acidophilus odbudowuje florę bakteryjną, a także działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Może zatem pomagać przy różnych infekcjach.
Naturalny skład
Preparaty probiotyczne są dobrym wyborem tylko wtedy jeśli wyróżnia je maksymalnie prosty skład, bez niepotrzebnych dodatków i sztucznych domieszek. Wówczas bakterie mają pełne pole działania i organizm może bez przeszkód korzystać z ich właściwości. Przekłada się to też oczywiście na bezpieczeństwo. Najlepszym jego dowodem jest fakt, że producent nie wskazuje, iż w przypadku prawidłowego stosowania mogą wystąpić jakieś działania niepożądane.
Pomoc dla nosa
Wysuszona czy podrażniona śluzówka nosa to problem nie mniej uciążliwy niż katar czy zatkane przewody nosowe, istotne jest więc, by sięgnąć po środek, który szybko przyniesie ulgę. Trzeba też pamiętać, że od właściwego stanu błon śluzowych zależy ich funkcjonalność — czyli w tym przypadku zdolność zatrzymywania patogenów chorobotwórczych.