Pompa do chemii - sposób działania, rodzaje, zastosowanie

Pompa do chemii - sposób działania, rodzaje, zastosowanie

Poszukując pompy do transportu lub dozowania cieczy chemicznych, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Nie każdy model nadaje się do pracy z kwasami, zasadami lub innymi substancjami agresywnymi. Do tego dochodzą także zróżnicowane parametry mechaniczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Odpowiedź na pytanie znajdziesz poniżej, sprawdź!

Jak działa pompa do chemii?

Jest to urządzenie służące do przetłaczania cieczy o różnym składzie i właściwościach fizykochemicznych. Pompa do chemiijest wykorzystywana między innymi do transportu mediów o charakterze kwasowym i zasadowym, w tym także często silnie zanieczyszczonych czy zawierających cząstki stałe. Pompowane są ciecze o silnie zróżnicowanej lepkości — począwszy od porównywalnej do wody, aż po ciecze o konsystencji smoły.

Zasadniczo modele z tej kategorii dzieli się na dwa główne typy, różniące się pod względem zasady działania:

  • dynamiczne — nadają cieczy energię kinetyczną za pomocą wirnika lub śmigła, a następnie zmieniają ją na energię ciśnienia w komorze roboczej.
  • pozytywnego przemieszczenia, które przenoszą określoną objętość cieczy za pomocą ruchomych komponentów takich jak rolki, tłoki czy membrany.

Jakie są rodzaje pomp?

Uwzględniając różnice w budowie i sposobie działania, można dokonać dalszego rozróżnienia na:

  • Pompy perystaltyczne pozytywnego przemieszczenia — tłoczą ciecz przez elastyczną rurkę, wykorzystując rolkę dociskającą. Wyróżniają się prostą konstrukcją, łatwością obsługi i czyszczenia Sprawdzają się przy dozowaniu chemii basenowej i innych substancji agresywnych.
  • Pompy membranowe pozytywnego przemieszczenia — napędzane powietrzem lub silnikiem elektrycznym tłoczą ciecz przez membranę. Są cenione za wysokie ciśnienie robocze i gotowość do pracy suchobieżnej i wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz wydobywczym
  • Pompy wirnikowe dynamiczne — ciecz tłoczona jest za pomocą wirnika zamontowanego na osi napędowej. Są to konstrukcje o dużym wydatku i niskim ciśnieniu roboczym i sprawdzają się w oczyszczalniach oraz gospodarstwach rolnych
  • Pompy odśrodkowe dynamiczne — tłoczą ciecz za pomocą wirnika o kształcie łopatek zakrzywionych, znajdując zastosowanie w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Znajdź urządzenie dopasowane do potrzeb

Jak widać, niezależnie od wyzwań inżynieryjnych oraz pompowanego medium można stosunkowo łatwo znaleźć urządzenie pompujące o parametrach i konstrukcji dopasowanych do potrzeb. Niemniej jednak mnogość dostępnych wariantów i duże zróżnicowanie parametrów technicznych sprawiają, że warto postawić na sprawdzonego, doświadczonego dostawcę.