Kolumny filtracyjne – czym są i do czego służą?

Kolumny filtracyjne – czym są i do czego służą?

Aby woda była zdatna np. do picia, musi przejść przez szereg procesów oczyszczających ją z różnych substancji. Do tego celu wykorzystuje się m.in. takie urządzenia jak kolumny filtracyjne. Czym one są? Do czego dokładnie służą? I jak wybrać odpowiedni sprzęt do konkretnych potrzeb? Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Czym są kolumny filtracyjne?

Są to urządzenia, dzięki którym skutecznie oczyszcza się wodę z zanieczyszczeń chemicznych i mechanicznych. Kolumna filtracyjna składa się ze zbiornika, gdzie umieszczona została tzw. masa filtracyjna, a także z zaworu wielodrogowego, sterującego przepływem cieczy i cyklami płukania. Może być ona zasilana elektrycznie lub przez sprężone powietrze.

Filtry te dzieli się na kilka podstawowych rodzajów, w tym m.in.:

  • węglowe CAF – redukujące wolny chlor,
  • wielofunkcyjne MDF – zmniejszające ilość żelaza i manganu,
  • wielofunkcyjne GSF – odfiltrowujące siarkowodór.

Do czego służą te urządzenia?

Wykorzystuje się je do poprawy transparentności, walorów smakowych i zapachowych wody. Dzieje się to przez usuwanie lub redukcję substancji chemicznych, którymi ciecz z ujęcia może być zanieczyszczona.

Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Dobór takiego urządzenia wymaga wzięcia pod uwagę następujących kryteriów:

  • rodzaj zanieczyszczeń występujących w wodzie,
  • wydajność, jaką ma konkretna kolumna filtracyjna,
  • typ sterowania (dostępne są zarówno modele ręczne, jak i automatyczne),
  • jakość i trwałość produktu.

Gdzie stosuje się kolumny filtracyjne?

Urządzenia te wykorzystuje się na potrzeby użytkowników prywatnych lub do filtracji cieczy stosowanej w przemyśle. Można je zamontować m.in. przy przyłączach wody do domu, dzięki czemu chronią nie tylko użytkowników, ale i sprzęt zasilany cieczą przed różnego typu zanieczyszczeniami, a co za tym idzie – uszkodzeniem.

Postaw na sprawdzonych dostawców

Gdy już wiesz, czym są kolumny filtracyjne, do czego służą, a także, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, z pewnością łatwiej będzie dokonać takiego zakupu. Pamiętaj jednak, że urządzenia te najlepiej wybierać u sprawdzonych dostawców. Wówczas masz gwarancję ich jakości oraz pomocy w doborze ze strony specjalistów.